• Dolar Alış 5.3227TL
  • Dolar Satış 5.3015TL
  • Euro Alış 6.0156TL
  • Euro Satış 5.9916TL
Reklam
Reklam

TÜRK SİNEMASINDA MUHTEŞEM KOPYALAR…

TÜRK SİNEMASINDA MUHTEŞEM KOPYALAR…

 

Türk sineması tarihine o kadar çok film sığdırmıştır ki Hindistan sineması bile bu tarihe rekoru geçememiştir. 365 güne 1 film… Neredeyse…1975 yılında 226 filme ulaştık… Türk sinemasında o dönemlere baktığımızda karşımıza çok ilginç filmler çıkıyor. Uyarlamalar, kopyalar, TV dizilerinden benzetmeler… Bire bir kopyaları demek zor gelse de ne yazık ki doğru bire bir kopyaları çünkü şimdi günümüzde tüm sanatçılar bu kopyalarla ve kopyacılarla uğraşıyorlar. Korsancılarla savaş halindeler ama Türk sineması da bir dönem yapımcılar – yönetmenler bu kopya filmlerle para kazanmışlar. Yapım sayılarının artması ile artan dar bütçeli filmler enflasyonun hem nedeni hem de sonucu olmuşlardır. Yapımcılar başka durumlar yaratarak bu ranta ama iyi ama kötü örnek oluyorlardı. Bu yapımcıların basında rahmetli Hulki Saner gelmekteydi. Turist Ömer serisinde o kadar başarı kazanmıştır ki bu başarısını o dönemin TV programlarına borçludur. Örnek verecek olursak Turist Ömer Uzay yolunda filmi buna çok iyi bir örnektir.

Filmin yan karakterlerini inceleyecek olursak Kaptan Kork Mr.Spak yani  siyah beyaz TV dönemin en revaçta olan dizisi Hulki Saner aracılıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. sırf Hulki Saner miydi bunu yapan Yıl 1973… diğer bir örnek ise Yönetmenliğini Metin ERKSAN’nın yaptığı yapımcılığını Hulki SANER in üstlendiği 1974 yapımı “ŞEYTAN” filmidir. Aslında bu film 1973 ABD yapımı The Exorcist yapımı ile bire bir kopyasıdır.  Her iki filmi izlediğinizde filmin bütün sahnelerin bire bir aynı olduğunu göreceğiniz gibi filmin bazı sahnelerindeki diyalogların da aynı olduğunu her iki filmi izlediğinizde göreceksiniz. Gene bire bir uyarlamalara baktığımızda diğer bir film 1974 aynı yıl içeresinde “KANLI SEVDA” filmi Yönetmenliğini Ülkü ERAKALIN nın yaptığı “King Vidor un “DUEL IN THE SUN” adlı filmin bire bir kopyası olduğunu görüyoruz. Ve diğeri  “Kızın Varsa derdi var.”  Yönetmen: Halit Refiğ yapımcı: Erman Film Hürrem Erman Vincente Minelli’nin “Father of the Bride” Filminden kopya olduğunu görmekteyiz.

1975 yılında ise Beyaz perdeye beyaz camdan sinemayı yıpratma yaratıcılığı öldürme adına bir yığın film bizlerle birlikte oluyor adları bile değiştirilmeden. “Pembe Panter “, Yönetmen: Hulki SANER Yapımcı: Saner Film Hulki Saner ”Kaygısızlar” ,”Tatlı Cadı” Yönetmen: Volkan KAYHAN Yapımcı: Birlik Film Müfit İLKİZ “Tatlı Sert” Yönetmen: Melih Gülgen Yapımcı: Gülgen Film Melih Gülgen  ,”Kaynanalar” .Yönetmen: Zeki Ökten Yapımcı: Erman Film Hürrem ERMAN ”Temel Reis” bu filmleri incelediğimizde ise bire bir kopyaları olduğunu görmekteyiz… O dönem yapımcılar bu ranta ortak olmak için zaman zaman yaratıcılıklarını zaman zaman ise sergiledikleri bu olumsuz davranışları ile Türk sinema tarihindeki sayfalar da yerlerini aldılar.

Günümüzdeki kopya filmler cdler kısacası kopyacılar yoksa bu geleneği yaşatanlardan mı kendilerini örnek aldılar. Yoksa yaşamın içerisinde yer alan bir parça olarak görüp onu günümüzde de yaşatma içerisinde olduklarını düşünerek bu yolda hala para kazanmaya devam ediyorlar. Takdir sizlerin…

 

Hayatınızdaki Beyaz perdeniz hiç kapanmaması dileğimle…

 

Göksel GÜLENSOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN