• Dolar Alış 5.8112TL
  • Dolar Satış 5.7880TL
  • Euro Alış 6.5348TL
  • Euro Satış 6.5088TL
Reklam
Reklam

Sokak sanatının JR’ı yeniden İstanbul’da

Kendisini kentsel aktivist olarak tanıtan JR, İstanbul’daki bir çalışmasının fotoğrafını paylaştı.

Dünyanın farklı ülke ve şehirlerini sergi alanı olarak kullanan Fransız sanatçı JR, şehirler ve o şehirlerde yaşayan insanların hafızalarını sorgulayan “The Wrinkles of The City” projesi kapsamında bir çalışmasıyla daha İstanbul’da.

New York’taki Flat Iron Plaza’nın önünde bulunan ve yaklaşık 46 metre uzunluğundaki çalışmasıyla dikkat çeken sanatçı, önce makinesiyle fotoğraf çekmeye sonra da çektiği fotoğrafları sokaklara yapıştırmaya başlıyor. İlk “EXPO 2 RUE” serisini 2001 yılında Paris duvarlarında hazırlayan sanatçı, Hindistan, Brezilya, Afrika, Ortadoğu’ya kadar genişleten birçok yerde çalışmalarını sergiliyor.

Kentsel aktivist olarak duvarların içine işleyen bir sanat ortaya koymaya çalıştığını söyleyen JR’ın amacını meselelerini sıradan insanlarla paylaşmak ve onlarla iletişim kurmak olduğunu söylüyor. Sanatçının daha önce Filistin ve İsrail’deki insanların birbirlerine çok benzemelerine rağmen anlaşamadıklarını tespit etmesi üzerine portrelerini şehirlerdeki mekanlara aşırı büyük boyutlarda yapıştırarak onları “Face to Face” (Yüz Yüze) projesiyle yüz yüze getirmesi,  “Women Are Heroes” (Kadınlar Kahramandır) isimli sergisiyle Kenya’daki gecekonduların üzerlerini, orada çektiği kadın portrelerini bastırdığı dev muşambalarla kaplamak gibi çalışmaları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
%d blogcu bunu beğendi: