• Dolar Alış 5.4572TL
  • Dolar Satış 5.4354TL
  • Euro Alış 6.2237TL
  • Euro Satış 6.1988TL
Reklam
Reklam

Opera Festivali’ne hazır mısınız?

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 8-18 Haziran tarihlerinde düzenlenecek 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, “Saraydan Kız Kaçırma” eseri ile açılacak. 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında sanatseverler çok sayıda eseri izleme olanağı bulacak. Festival programının ilk eseri “Saraydan Kız Kaçırma”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 8-9 Haziran’da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahnelenecek.

Türk-Osmanlı kültür ve sanatının etkisiyle 16. yüzyılda Batı Avrupa ‘da ortaya çıkan “Turquerie” akımının örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden etkilenerek bestelediği eseri, Yekta Kara sahneye koyuyor. “Yusuf İle Züleyha” operası da İstanbul Devlet Opera ve Balesinin ikinci yapımı olarak festivalde sergilenecek. Bestesi Okan Demiriş’e, librettosu Nezihe Araz’a ait eser, 11-12 Haziran’da Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Yusuf’un acı dolu yaşamı ile Züleyha’nın Yusuf’a sevgisini konu alan eseri, Aytaç Manizade sahneye koyacak. Festivalde, bestesi Charles Gounod’a ait, ünlü İngiliz oyun yazarı William Shaekpeare’in aynı adlı eseri “Romeo ile Jülyet” de sanatseverlerle buluşacak. Festivale ilk kez katılacak Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Kenan Korbek’in rejisiyle sahnelenecek eser, 13 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN