• Dolar Alış 5.4572TL
  • Dolar Satış 5.4354TL
  • Euro Alış 6.2237TL
  • Euro Satış 6.1988TL
Reklam
Reklam

NASA GÜLDÜRDÜ

Amerikan Havacılık Dairesi Başkanlığı NASA düzenlediği basın toplantısında ilk defa dünya dışından sinyal aldıklarını ifade etti

VIRGINA-NASA’nın New Horizons’un Plüton’dan topladığı verilerle ilgili düzenlediği basın toplantısından sonra yeni bir açıklama yapacağını açıklaması, Amerikan ve dünya kamuoyunun gözlerinin yeniden bu kuruma çevrilmesini sağlamıştı. NASA önceki gün Virginia’da düzenlediği basın toplantısında, dünya dışından ilk defa bir mesaj aldığını söylemesi, kamuoyunda büyük bir ses getirdi.

Düzenlenen basın toplantısında söz alan NASA “SETI* Projesi” yöneticisi Richard Cook, 1979 yılında dünya dışı zeki varlıkları araştırma amacıyla başlatılan SETI projesi kapsamında faaliyet gösteren Porto Riko’da Arecibo’daki radyo teleskopunun, güçlü bir radyo sinyali kaydettiğini ama gönderilen mesajın içeriğinden dolayı, kamuoyuna açıklayıp açıklamama konusunda kararsız kaldıklarını itiraf etti.

Cook Arecibo’nun kaydettiği radyo sinyalinin, 6000 ışık yılı uzaklıktaki Yay takımyıldızlarında yer alan,“Alpha67B” adlı yıldızdan geldiğini, dünyaya ulaşma süresinin tahmini olarak 40.000 yıl olduğunu, sinyal deşifre edildiği zaman ortaya çıkan karmaşık algoritmanın NASA’nın kriptoloji uzmanları tarafından çözüldüğünü ifade etti.

Cook sözlerine şöyle devam etti “Evrende yalnız olmadığımızı öğrenmemiz gerçekten çok heyecan verici ama 40.000 sene önce uzaya yollanan bir mesajın sadece “Deneme, bir, iki, üç” gibi laflardan oluşması bilim adına çok büyük talihsizlik. Ekip olarak niye öyle bir mesaj yollandığını bir türlü anlam veremedik. Umarım bu mesaj, dünya dışındaki dostlarımızın bize küçük bir şakası olsun. Yoksa bu dünya dışı varlıkların, hayal ettiğimiz gibi zeki uygarlıklar olmaması ihtimali her şeyden daha kötü” diyerek sözlerini tamamladı.

 

SETI: Searching Extra Terrestrial Intelligence (Dünya dışı akıllı varlıkları araştırma projesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN