• Dolar Alış 5.4823TL
  • Dolar Satış 5.4604TL
  • Euro Alış 6.2239TL
  • Euro Satış 6.1991TL
Reklam
Reklam

KKTC turizm sektörünü korumak için önlemler alıyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, turizm ve eğitimin KKTC ekonomisi için önemli olduğunu belirterek, “KKTC hükümetinin dünyadaki ekonomik sorunlara karşı turizm sektörünü korumak için önlemler aldığını gözlemliyorum” dedi.

KKTC’de temaslarını sürdüren Arınç, Kıbrıs Türk basını temsilcileriyle Merit Royal Otel’de bir araya geldi. Yeni hükümet döneminde Kıbrıs’la ilişkilendirilerek, Kıbrıs işlerinden de sorumlu bakan olduğunu anımsatan Arınç, KKTC’ye en son 15 Kasım’da geldiğini, yeni görevi sebebiyle KKTC’ye daha sık geleceğini ve KKTC’yle daha yakından ilgileneceğini ifade etti.

Türkiye ile KKTC arasındaki ekonomik programın gözden geçirme çalışmalarının teknik heyet tarafından yapıldığını ifade eden Arınç, ziyaretinin esas amacının ise teknik heyetlerin kapanış oturumuna katılmak istemesi olduğunu anlattı.

Bülent Arınç, ziyaretleri çerçevesinde Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bazı bakanlar ve heyetlerle kapanış oturumunda bir araya gelerek, yaklaşık 2 saat süren toplantıda son çalışmayı gözden geçirdiklerini söyledi.

Arınç, özellikle turizmle ilgili iki meslek kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldiğini belirterek, akşamki buluşmada, son gelişmeler üzerine sektörde alınması gereken tedbirleri konuştuklarını anlattı.

Siyasetin içinde olduğu her dönemde basınla buluşmak, görüşüp tanışmak, basının taleplerini dinleyip öğrenmek istediğini belirten Bülent Arınç, bunu Türkiye’de de yaptığını, bu ziyaretinde de bunu gerçekleştirmek istediğini vurguladı.

Arınç daha sonra Türkiye Yardım Heyeti katkılarıyla tamamlanan Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Fakültesi ikinci etap binası ile dördüncü yurt binasının açılışına katıldı.

Açılış törenine Arınç ve beraberindeki heyetin yanı sıra KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile bazı milletvekilleri de katıldı.

Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada, LAÜ’deki törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu gibi yatırımların KKTC için önemli olduğunu söyledi. Lefke’ye ilk kez geldiğini ve bölgeyi çok güzel bulduğunu dile getiren Arınç, KKTC nüfusunun dörtte birinin öğrencilerden oluştuğunu ve ülkede çok sayıda üniversite bulunduğunu, bunların olumlu gelişmeler olduğunu kaydetti.

“Turizm ve eğitimin KKTC ekonomisi için önemli”

Turizm ve eğitimin KKTC ekonomisi için önemine değinen Arınç, KKTC hükümetinin dünyadaki ekonomik sorunlara karşı turizm sektörünü korumak için önlemler aldığını gözlemlediğini ifade etti.

Arınç, Adalet ve Kalkınma Partisi olarak göreve geldiklerinde Türkiye’de her ilde bir üniversite kurma hedefi koyduklarını ve buna ulaştıklarını anlatarak, Türkiye’deki eğitim sisteminde yapılan değişikliklerden bahsetti.

Eskiden Türkiye’den KKTC’ye gelerek üniversite eğimi alan öğrencilerin “Türkiye’deki üniversitelere giremeyen kişiler olduğu ve iş bulmalarının zor olacağı” gibi yanlış bir düşüncenin hakim olduğunu anlatan Arınç, KKTC’den mezun olan pek çok kişinin Türkiye’de iyi pozisyonlarda işe girdiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Arınç, LAÜ Sağlık Fakültesi ikinci etap binası açılış kurdelesini Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile kesti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN