• Dolar Alış 4.5932TL
  • Dolar Satış 4.5749TL
  • Euro Alış 5.4222TL
  • Euro Satış 5.4005TL
Reklam
Reklam

Kılıçdaroğlu: YSK Referandumu Tartışmalı Hale Getirdi

Referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi” diye konuştu.

Referandum sonuçlarıyla ilgili CHP’den de açıklama geldi. Açıklamayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, “YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bütün vatandaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı gösterdik. ‘Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar.

Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesidir. Bir grubun, bir partinin, bir kişinin değil; 80 milyonun anayasası olacak.Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı, toplumun en az yüzde 50’si buna ‘hayır’ diyor. Dolayısıyla bu anayasa değişikliği ve onun oluşturduğu bütün anayasa bir anlamda bir toplumsal uzlaşma belgesi olma niteliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Siyaset kurumuna bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşı belgesine dönüştürmek.

Hukuk devleti kavramı, hukukun üstünlüğü kavramı çok önemlidir. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramı büyük ölçüde yara alır. Şimdi Yüksek Seçim Kurulu’ndan söz etmek isterim. Yüksek Seçim Kurulu üzülerek ifade edeyim, bu referandumu tartışmalı hale getirdi.

Hiçbir şekilde tartışmaya yer vermeyecek şekilde size Seçim Kanunu’nun 98’inci maddesini oluyorum. ‘Mühür olmayan zarflar geçirsiz sayılır’ diyor. YSK bu zarfları geçerli kabul etti. Niçin? Seçim Kanunu’nun 101’inci maddesinde ‘Arkasında sandık Kurulu mührü bulunmayan pusulalar geçerli’ diyor. YSK’ya sormak istiyorum. Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üzerinde göremez. Kendinizi hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsunuz. Maç yapılırken, maçın ortasında kural değiştirilmez. YSK, maçın ortasında kural değiştiriyor. Doğru bulmuyoruz, asla kabul etmiyoruz. Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Referandumun meşuiyetini tartışmalı hale getirdiler. Tartışmalı hale getiren kim? Vatandaş değil, YSK getirdi.

Biz büyük bir milletiz. İçeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan, hukukun üstünlüğünden almalıyız. Alınan yanlış kararla tartışmalı hale getiriyoruz. Bunu doğru bulmuyoruz, sonuna kadar takip edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN