• Dolar Alış 5.4572TL
  • Dolar Satış 5.4354TL
  • Euro Alış 6.2237TL
  • Euro Satış 6.1988TL
Reklam
Reklam

Delta-2 uydusu

NASA’nın Delta-2 uydusundan gelen ilk bilgiler, bilim dünyasında büyük bir tartışma yarattı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın ayın yüzeyini incelemek için çok uzun zaman önce uzaya fırlattığı Delta-2 uydusundan gelen yüzey tarama sonuçları, birçok bilim insanını şaşırttı. Delta-2’nin yolladığı son bilgilere göre, ayın ortasından geçen, daha önce hiç tespit edilemeyen, devasa bir yarık var.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen NASA başkanı eski astronot Tim Wrightler, hem Delta-2’den gelen sonuçları kamuoyuyla paylaşma, hem de üzerinde sürekli spekülasyon yaratan konuyla ilgili soruları cevaplama fırsatı buldu.

Wrightler şunları söyledi: “Elimizde şu an bu yarığın nasıl meydana geldiğiyle ilgili hiçbir bilgi yok. Belki Delta-2’den gelen diğer bilgilere baktıktan sonra bir şeyler söyleyebiliriz. Ama şunu söyleyebilirim ki, ayda tespit ettiğimiz yarık, levha tektoniği açısından daha önce hiç karşılaşmadığımız türden bir yarık. Ay o kadar muntazam bir şekilde kırılmış ki sanki birisi ortadan ikiye ayırıp sonradan birleştirmiş gibi. Genelde bu tarz olaylar, ay yüzeyine çarpan meteorlar tarafından yapılır ama bu yarık o kadar muntazam o kadar düzgün bir şekilde kırılmış ki bunu bir meteorun oluşturması imkansız”

Bir basın mensubunun bunun Kuran’da yer aldığını söylemesi karşısında bir an bocalayan Wrightler “burada inançları tartışmıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Konu dünyanın önde gelen, prestijli bilim dergilerinde yer almaya devam etti. Konuyu kapağına taşıyan, dünyaca tanınmışthe Scientist dergisi, Delta-2’den gelen yeni bilgileri inanılmaz olarak nitelendirip, ortaya çıkan sonucun daha uzun süre tartışılacağını ifade etti.

nasakucuk

NASA Başkanı Wright’ın açıklamaları, İslam dünyasında da yankılandı. El Cezire televizyonu, İslam’da “Şakk-ı Kamer” olarak adlandırılan ve birçok hadis tarafından da doğrulanan olayla ilgili olarak mini bir belgesel yayınlarken, haberi sürmanşetten görerek, Kamer süresi ayetlerini yayınlayan El-Vatan gazetesi, NASA’nın keşfinin daha o zamanlar Kuran’da yazdığını vurguladı.

Daily Scientist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN