• Dolar Alış 5.8791TL
  • Dolar Satış 5.8557TL
  • Euro Alış 6.5923TL
  • Euro Satış 6.5660TL
Reklam
Reklam

Göz Hastalıklarının Başında Göz Tansiyonu Ve Sarı Nokta Geliyor

Bakırköy Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Özel Ethica Sağlık Grubu işbirliği ile Glokom (Göz Tansiyonu) Haftası kapsamında; Bakırköylülere seminer ve ücretsiz göz taraması etkinliği düzenlendi.

Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi  Turhan Tuzcu Sahnesi’nde gerçekleştirilen seminerde Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Celaleddin Nayman, Bakırköylülere; göz tansiyonu ve sarı nokta hakkında bilgiler sundu.

Seminerin soru-cevap kısmında; söz konusu hastalıkların belirtileri, tektik ve tedavileri hakkında daha detaylı bilgilendirme yapan Nayman, katılımcıları seminer sonrası ücretsiz yapılan göz taramasına katılmaya davet etti.

Op. Dr. Celaleddin Nayman, göz hastalıkları arasında en sık görülen rahatsızlıkların başında göz tansiyonu ve sarı noktanın geldiğini vurgulayarak her iki problem için 40 yaşından itibaren düzenli göz kontrolünün gerekli olduğunun altını çizdi. Nayman, halk arasında ‘Göz Tansiyonu’ olarak bilinen Glokom’da görme alanının daralmasını hastanın tam anlamıyla fark edemediğini söyledi.

Nayman: “60 yaşındaki herkesin mutlaka; 40 yaşındakilerin de düzenli olarak uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Hastalıkta genetik etmenler çok önemli. Ailede daha önce bu hastalığın görülüp görülmediği mutlaka araştırılmalı. Göz hastalıklarında en büyük şikayetlerin başında gelen bir diğer rahatsızlık ise ‘Sarı Nokta’. Sarı nokta, görüş açısını bir daire olarak düşünürsek, dairenin merkezindekini görmektir. Hastalığın belirtilerini daha çok kitap okurken veya araç kullanırken fark ederiz. Tedavisinde mineral ve vitamin kullanımı çok önemli rol oynar. 60 yaş üzeri her 3 kişiden birinde görülür. Glokoma oranla daha yüksek genetik özellikler taşır ve hastalığın ortaya çıkmasında beslenme, çok ışıklı ve güneşli ortamlardan uzak durma, şeker hastalığının varlığı önemli rol oynar” dedi.

Seminer katılımcılara ücretsiz göz taraması yapılması ve gerekli görülenlere randevu verilmesiyle sona erdi.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da yayınladığı mesajda; Bakırköylüleri sağlık alanında bilinçlendirmek için sağlık seminerlerine devam edeceklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
%d blogcu bunu beğendi: