• Dolar Alış 5.8791TL
  • Dolar Satış 5.8557TL
  • Euro Alış 6.5923TL
  • Euro Satış 6.5660TL
Reklam
Reklam

Balı mutfağınızdan eksik etmeyin

Bal, soğuk algınlığından, yaralara, cilt bakımından alerjilere kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelen inanılmaz bir gıda. Balın yüzyıllardan bu yana gelen bir medikal geçmişi var. Antibakteriyal ve antienflamatuar özeliklerinden dolayı sıkça tercih edilen balın doğru ve katkısız olanını seçmek çok önemli.

Soğuk algınlığında bal
Soğuk algınlığında balın tedavisini şüphesiz duymuşsunuzdur. Amerika’da Pennsylvania Eyalet Tıp Fakültesi’nde yüz otuz dokuz çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada balın, öksürük şuruplarından ve antihistaminiklerden daha etkili olduğu saptanmış.(Bir yaş altına kesinlikle bal verilmiyor)

Hatta evde kendi ballı limonlu öksürük şurubunuzu da yapabilirsiniz.

Ballı limonlu öksürük şurubu
250 gram balı çok kısık ateşte tavaya koyun. (Kesinlikle kaynatmayın
çünkü bu balın medikal özelliklerini değiştirir)

Bir limon alın ve bunu bir sıcak suda 3-4 dakika kaynatın. Daha sonra sudan çıkarın ve soğuması için bekleyin. Ilık hale geldiğinde limonu dilimlere kesin ve çok kısık ateşteki bala ekleyin. Bu şekilde bir saate yakın çok ılık sıcaklıkta pişmesini bekleyin. Sonra bu karışımı süzgeçten geçirin ve cam bir kavanoza alın. Buzdolabında iki ay kadar saklayabileceğiniz öksürük şurubunuz hazır.

Kilo vermenize yardımcı olur
Aç karnınıza her gün sıcak suya limon ve bir kaşık bal ekleyip içebilirsiniz. Günlük olarak bunu içmeniz karaciğerinizi rahatlatır ve toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur.

Düşük beyaz hücre sayısını düşürür
Mayo Klinik’in yaptığı açıklamaya göre kemoterapi hastalarının bilhassa maruz kaldığı düşük beyaz kan hücresi sayımına balın etkileri hem ucuz hem de gelecek vaad ediyormuş. Bu her ne kadar küçük deneylerle ispatlanmaya çalışılıyorsa da, bu konuda daha çok araştırma yapılması son derece önemli.

Kalp krizi riskinizi azaltır
Her gün bir veya 2 yemek kaşığı bal, 1/3 tatlı kaşığı tarçını ılık suya ekleyip içmenin damarlara ve kalbe iyi geldiği, ve kandaki kolesterolü %10 oranında azalttığı biliyor muydunuz? Düzenli aralıklarda bu karışımın kalp krizi riskini azalttığı gibi, kalp krizi geçirmiş kişilerin de bir tane daha geçirmesine engeller.

Hafızanızı güçlendirir
Reuters’da çıkan bir araştırmaya göre menopoz yaşına gelmiş 102 kadın her gün 20 gram balı, östrojen içeren hormon tedavisi yerine kullanmışlar. Dört ay sonunda, bal yiyenler hormon tedavisi görenlere kıyasla kısa dönemli hafıza testinde daha fazla kelime hatırlamışlar.

Balın faydalar saymakla bitmiyor. Ancak burada temiz, katkısız ve mısır şurubu karıştırılmamış balı seçmek çok önemli. Günün sonunda içinde katkı maddesi olan, şeker şuruplu ballar yarar yerine zarar getiriyor. Bizde balın çok akışkan olması gerektiğiyle ilgili bir algı var. Oysa iyi bal çabuk kristalize de olabilir. Dolayısıyla bal söz konusu olduğunda, iyisini seçmemiz balın yukarıda saydığımız faydalarından yararlanmamız için olmazsa olmaz. Çok şanslıyız ki Anadolu’nun değişik yörelerinden farklı şifalı ballar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
%d blogcu bunu beğendi: